Przemoc w rodzinie to każde zamierzone i wykorzystujące przewagę siły działanie lub zaniechanie działania wobec osoby bliskiej, naruszające jej prawa i dobra osobiste oraz powodujące cierpienie i szkody psychiczne, fizyczne lub materialne.

Pamiętaj! W Polsce przemoc jest przestępstwem ściganym przez prawo, a sprawca przemocy nie jest bezkarny.

Formy i rodzaje przemocy:

A. przemoc fizyczna – jest działaniem powodującym uszkodzenia ciała, lub niosącym takie ryzyko np. popychanie, szarpanie, szturchanie, ciągnięcie, klapsy, duszenie, krępowanie ruchów itp.

B. przemoc psychiczna – jest naruszeniem godności osobistej poprzez obrażanie, krytykowanie, straszenie, szantażowanie, obwinianie, krzywdzenie zwierząt, ujawnianie tajemnic, wyśmiewanie, lekceważenie itp.

C. przemoc seksualna – jest naruszeniem intymności przez zmuszanie osoby do aktywności seksualnej lub do niechcianych praktyk i pieszczot o charakterze seksualnym, np. gdy osoba nie jest świadoma lub obawia się odmówić.

D. przemoc ekonomiczna – jest naruszeniem własności poprzez jej niszczenie; pozbawianiem środków do życia, lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokojone niezbędne dla życia potrzeby, np. zabieranie pieniędzy, zaciąganie pożyczek i zmuszanie do spłacania długów, sprzedawanie osobistych bądź wspólnych rzeczy bez uzgodnienia

E. zaniedbanie – jest naruszeniem obowiązku do opieki ze strony osób bliskich, np. pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, uniemożliwienie dostępu do zaspokajania podstawowych potrzeb.

Na początku drogi wychodzenia z przemocy warto dokładnie przyjrzeć się swojej sytuacji i faktom które mają i miały miejsce w rodzinie.

Jeśli masz wątpliwości, czy to czego doświadczasz, lub czego jesteś świadkiem jest przemocą w rodzinie przyjdź do Nas na konsultację ze specjalistą z Działu Wsparcia i Pomocy Rodzinie.

Wszystkie osoby szukające pomocy zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Urzędu Dzielnicy Wola www.przemoc.wola.waw.pl.

Wskazana strona zawiera informacje o tym, jak sobie radzić i pomagać innym osobom uwikłanym w zjawisko przemocy domowej.

Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy

ogloszenie-warsztaty.jpg

Serdecznie zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów umiejętności osobistych wspomagających radzenie sobie z przemocą w rodzinie w ramach programu Wyprawa PoMOC program pomocy dla osób doznających przemocy w rodzinach z problemem alkoholowym.
Terminy warszatów:
- 9 września 2018r. godz. 9:00-15:00 "Między mną a światem"
- 30 września 2018r. godz. 9:00-15:00 "Planowanie przyszłości i budowanie celów w oparciu o zasoby osobiste"

Warszaty odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Niebieska Linia przy ul. Jaktorowskiej 4 w Warszawie.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu 22 499 37 33 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 15.00)

Więcej informacji w ulotce.

Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy

Przemoc.jpg

Zapraszamy Państwa na bezpłatne warsztaty nt. przemocy, które odbędą się w dniach 10 i 12 lipca br. o godz. 17:00  przy ul. Gibalskiego 10 oraz na ul. Młynarskiej 35a.

 

Kategoria: Przeciwdziałanie przemocy

W ramach programu Wyprawa PoMoc Stowarzyszenie Niebieska Linia zaprasza na październikowe spotkania dla osób doznających przemocy.

Zajęcia odbywać się będą w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Jaktorowskiej 4 w Warszawie.
Zapisy: (22) 499 37 33 w godz. 9:00 - 15:00

Szczegółowe informacje:

ulotka

Strona 1 z 6  » »|