Marsz Pamięci 22 Lipca 2019 r.

Kategoria: Wydarzenia

Marsz-Pamieci-22-lipca.jpg

W 77. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego Żydowski Instytut Historyczny, wraz z partnerami, zaprasza na Marsz Pamięci 22 lipca. Uczestnicy wspólnie oddadzą hołd 300 tysiącom zamordowanych Żydów warszawskich, których życie i śmierć uchwycił w swojej poezji Władysław Szlengel.

 

 

Rozpoczęcie Marszu Pamięci: 22 lipca (poniedziałek) godz. 18.00 przed pomnikiem Umschlagplatz
Trasa Marszu Pamięci: symboliczna trasa „od śmierci do życia” przez ulice Stawki, Karmelicką, Nowolipki, Jana Pawła II, Elektoralną i Chłodną dojdziemy do ul. Waliców, gdzie przed wojną mieszkał Władysław Szlengel. Uczestnicy wysłuchają tam jego utworów w nowych aranżacjach muzycznych. W dłoniach będziemy nieść – jak w latach poprzednich – Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów.

 

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince. Przez ponad dwa miesiące codziennie z Umschlagplatz wywozili wagonami towarowymi po pięć, po siedem tysięcy ludzi – Żydów z Warszawy i okolicznych miejscowości. Wszystkich zamordowano. W getcie pozostało ok. czterdziestu tysięcy osób, wśród nich Władysław Szlengel – poeta żydowskiego losu, który w swoich utworach odzwierciedlił uczucia znikającej z dnia na dzień społeczności.

 

Więcej informacji:
http://www.jhi.pl/blog/2019-06-25-marsz-pamieci-22-lipca
https://www.facebook.com/events/465030277399250/

2019.07.16