Przejdź do treści

“Bursztyn i jego tajemnice” – relacja ze spotkania

    19 maja 2023 r. w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów „Pod Jaworami” przy ul. Zawiszy 5 odbyła się prelekcja „Bursztyn i jego tajemnice” poprowadzona przez Panią Lidię Kanię doktor chemii, wykładowcę Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa.

    Uczestnicy spotkania dowiedzieli się między innymi, że największe na świecie pokłady bursztynu znajdują się w okolicach Jantarnego nad Bałtykiem w obwodzie kaliningradzkim (Rosja). Bursztyn sumatrzański jest największą na świecie bryłą bursztynu o wadze 68 kg.

    Pani Lidia zdradziła Seniorom jak rozpoznać prawdziwy bursztyn, otóż bursztyn naturalny w słonej wodzie pływa a w słodkiej tonie. Bursztyn jest wykorzystywany w medycynie. Przyśpiesza gojenie się ran. Pomaga w leczeniu chorób reumatycznych i oddechowych. Ekstrakt z bursztynu wykazuje właściwości przeciwzapalne. Bursztyn był cennym przedmiotem wymiany. Nazywano go „złotem północy”, „złotem słowiańskim” lub „złotem Bałtyku”.

    Dziękujemy Pani Lidii za ogromną dawkę wiedzy, chęć podzielenia się nią z naszymi Seniorami oraz przepiękne zdjęcia zamieszczone w prezentacji.