Przejdź do treści

Pomoc dla osób doświadczających przemocy

Dział Przeciwdziałania Przemocy Domowej Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy organizuje i świadczy różne formy pomocy osobom i rodzinom dotkniętym przemocą.

Pomoc indywidualna:

  • konsultacje dla osób przeżywających trudności związane z doświadczaniem przemocy domowej,
  • konsultacje pedagogiczno-psychologiczne dot. dzieci wychowujących się w rodzinach dotkniętych przemocą,
  • wsparcie psychologa oraz specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy domowej w opracowaniu planu bezpieczeństwa,
  • poradnictwo i pomoc psychologiczna,
  • wizyty w domu,
  • interwencja kryzysowa,
  • działania w ramach kompetencji OPS związane z procedurą Niebieskich Kart.
Dział Przeciwdziałania Przemocy Domowej realizuje programy pomocy specjalistycznej, kierowane do seniorów znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, z uwagi na doświadczanie przemocy ze strony członka rodziny, pod nazwą “Starszy Pan, Starsza Pani, w skład którego wchodzi:
  • grupa wsparcia dla seniorów doświadczających przemocy domowej – spotkania odbywają się raz w tygodniu w siedzibie Działu Przeciwdziałania Przemocy Domowej przy al. “Solidarności” 102.
  • Asystent osoby starszej doświadczającej przemocy” – pomoc specjalistyczna udzielana w miejscu zamieszkania, polegająca na wsparciu psychologicznym i w formie pracy socjalnej, podejmowaniu działań interwencyjnych, kontakcie z instytucjami, członkami bliskiej i dalszej rodziny. Adresatami są osoby z ograniczona sprawnością, niewychodzące z domu, znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji z uwagi na pozostawanie w stosunku zależności od sprawcy przemocy. Kwalifikacje do uczestnictwa w programie odbywają się po indywidualnej konsultacji ze specjalistą.
  • poradnictwo socjalne, psychologiczne, wsparcie i monitorowanie bezpieczeństwa, interwencja kryzysowa.

Pomoc udzielana jest przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowników, w której jest pięciu certyfikowanych specjalistów do spraw przeciwdziałania przemocy domowej.

Wsparcie podczas zajęć grupowych:

Osoby borykające się z problemem przemocy domowej, w grupie mogą znaleźć miejsce, gdzie uzyskają zarówno edukację dotyczącą problemu, specjalistyczną pomoc jak i wsparcie w trudnej, kryzysowej sytuacji.

Uczestnictwo w GRUPIE WSPARCIA pomaga min. wprzełamaniu „tabu” związanego z byciem krzywdzoną/krzywdzonym, wyjściu z „izolacji” i uzyskaniu wsparcia od innych uczestników spotkań, uczenia się radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, pomaga wyrażać emocje, uczy konstruktywnych sposobów radzenia sobie z napięciem.

MOCĄ I SIŁĄ grupy jest dzielenie się własnym doświadczeniem uczestników w podejmowaniu działań, mających na celu „wyjście” z sytuacji doznawanej przemocy domowej. Przeciwdziałanie bezradności. Uczenie się nowych zachowań wobec tzw. „sprawcy” przemocy, egzekwowanie swoich praw. Odbudowywanie własnej mocy sprawczej. Doświadczenie zrozumienia i wspólne szukanie rozwiązań zgłaszanych problemów.

Grupy wsparcia dla osób doznających przemocy mają również oprócz szeroko pojętego wsparcia charakter pomocy interwencyjnej i informacyjnej służą min.: informowaniu o różnych możliwościach działania na rzecz ochrony siebie tj. interwencji Policji, procedurze „Niebieskich Kart”, zawiadamianiu organów ścigania i innych aspektach pomocy prawnej.

Rodzaje „GRUP WSPARCIA” w Dziale Przeciwdziałania Przemocy Domowej:

  1. Grupa interwencyjna – „Rodzina bez przemocy”
    zajęcia odbywają się w każdy wtorek w godz. 16.30-19.00. Grupa przeznaczona głównie dla klientek pracujących. Dla uczestniczek grupy zapewniona jest opieka nad dziećmi. Zajęcia opiekuńcze prowadzone są przez pedagoga wspieranego przez wolontariuszy.
  2. Grupa wsparcia dla kobiet doznających przemocy z elementami edukacyjnymi – “Rodzina bez przemocy”. Jest przeznaczona dla kobiet niepracujących, sprawujących opiekę nad małymi dziećmi. Zajęcia odbywają się w każdy piątek w godz. 12.00-14.00. Równolegle do zajęć zapewniona jest opieka nad dziećmi.
  3. Grupa wsparcia dla seniorów doświadczających przemocy w ramach programu „Starszy Pan, Starsza Pani” spotkania odbywają się w każdy środę w godz. 9.30-11.30. Uczestnikami grupy są zarówno Panie jak i Panowie
  4. Grupa „Odzyskać własną moc” dla osób współuzależnionych i doznających przemocy – zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach 12.00-14.00. Jest to grupa dla tych, którzy wśród najbliższych mają osoby uzależnione. Życie z takimi osobami jest źródłem ciągłego napięcia, braku stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa i zagrożenia przemocą.Spotkania służą:
    1. dostarczeniu wiedzy nt. uzależnień i sposobów postępowania wobec osoby uzależnionej
    2. zmobilizowaniu osoby z problemem do podjęcia leczenia
    3. budowaniu umiejętności ochrony siebie przed konsekwencjami uzależnienia
    4. uniezależnieniu się emocjonalnemu od osoby uzależnionej
    5. odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa i wpływu na swoje życie
  5. Grupa interwencyjna z elementami korekcyjno-edukacyjnymi “Odnaleźć siebie” zajęcia odbywają się w środy 16.00-19.00
    Jest to grupa dla osób, które doświadczały przemocy ze strony bliskich osób i nauczyły się już, jak ją zatrzymać. Nadal jednak mają trudności w adaptacji do codziennego życia, potrzebują wsparcia w radzeniu sobie samodzielnie z problemami, w budowaniu własnej tożsamości i poczucia własnej wartości.Podczas spotkań uczestniczki zajmują się:

    1. odzyskaniem poczucia tożsamości i satysfakcji z tego, kim jestem
    2. nauczeniem się, jak stawiać swoje cele i jak je realizować
    3. nauczeniem się jak korzystać ze swoich praw i skutecznie bronić siebie w różnych sytuacjach
    4. budowaniem poczucia własnej wartości

UWAGA!!! Do udziału w grupie kieruje prowadzący, po wcześniejszej konsultacji, uwzględniając indywidualną sytuację każdej osoby.

Grupy mają charakter otwarty.

Podstawa prawna:

Kontakt – Kierownik Działu Przeciwdziałania Przemocy Domowej
Katarzyna Chilimończyk
tel: 511 853 247