Przejdź do treści

Wizyta studyjna francuskiej organizacji Espace Social w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola

    W dniach 14-16 maja 2024 r. Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta St. Warszawy wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m. st. Warszawy gościli przedstawicieli  francuskiej organizacji Espace Social. Wizyta studyjna odbywała się w ramach projektu Erasmus +. Celem wizyty była wymiana doświadczeń, dobrych praktyk oraz poznanie warszawskiego systemu wsparcia seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

    Espace Social to organizacja pozarządowa założona w 1992 r. w Nimes (Francja) zajmująca się pomocą osobom starszym i z niepełnosprawnościami, głównie pomocą w domu (poprzez m. in.  wsparcie poprzez działania socjalizacyjne oraz w kontaktach z instytucjami) a także opieką wytchnieniową.

    Pracownicy organizacji mieli okazję obserwować pracę pracowników Ośrodka Wsparcia dla Seniorów OPS przy ul. Zawiszy 5,  pracowników klubu „Wolę tu być”, prowadzonego przez OPS oraz pracowników socjalnych OPS i opiekunek świadczących usługi opiekuńcze osobom starszym lub z niepełnosprawnością w ich miejscu zamieszkania na terenie Woli. Jedna z pracownic Espace Social prowadziła zajęcia, dzięki  którym uczestnicy wsparcia organizowanego przez OPS mogli udać się w wirtualną podróż po świecie przy użyciu specjalnych gogli VR oraz zrelaksować się podczas zajęć muzykoterapii.

    Wizyta zakończyła się organizacją wieczoru francuskiego w siedzibie przy ul. Zawiszy 5, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznania zwyczajów innego kraju oraz tradycyjnych potraw i  tańców francuskich.