Przejdź do treści

Seniorzy

Ośrodek Wsparcia dla Seniorów
Adres: ul. Zawiszy 5, 01-167 Warszawa
tel: 22 631 26 90, kom: 519 833 027
e-mail: ows@ops-wola.waw.pl

W strukturze Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola funkcjonuje Ośrodek Wsparcia dla Seniorów, którego oferta skierowana jest do mieszkańców dzielnicy Wola powyżej 60 roku życia.

Oferta OWS:

 • organizacja dziennego pobytu,
 • organizacja zajęć w ramach Programu „Aktywny Senior”,
 • prowadzenie Punktu Informacyjnego dla Seniorów,
 • zajęcia klubowe,
 • organizowanie współpracy z wolontariuszami na potrzeby OWS,
 • organizowanie oraz udostępnianie miejsca spotkań różnych grup mieszkańców dzielnicy, organizacji pozarządowych oraz grup wsparcia,
 • współpraca ze społecznością lokalną, instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz starszych mieszkańców dzielnicy,
 • w uzasadnionych sytuacjach umożliwianie potrzebującym osobom korzystania z urządzeń sanitarnych (prysznic, pralka),
 • inne działania na rzecz Seniorów.

Dzienny pobyt

Oferta OWS w części dotyczącej dziennego pobytu skierowana jest do osób częściowo lub całkowicie wycofanych z aktywności.
OWS zapewnia pobyt dzienny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 14.00

W ramach pobytu dziennego Seniorzy mają możliwość:

 • uczestnictwa w zajęciach usprawniających oraz podtrzymujących kondycję fizyczną i psychiczną, m.in. w warsztatach twórczych, treningach i ćwiczeniach pamięci, zajęciach muzycznych, zajęciach relaksacyjnych, zajęciach przyrodniczych, klubowych, dyskusyjnych,
 • udziału w imprezach okolicznościowych i kulturalnych, spacerach,
 • aktywnego wykorzystania czasu wolnego,
 • kontaktu z osobami w podobnym wieku,
 • uzyskania pomocy socjalnej,
 • otrzymania obiadu.

Skierowanie do ośrodka wsparcia o charakterze domu dziennego pobytu (po wcześniejszej wizycie osoby zainteresowanej w OWS i zapoznaniu się z jego ofertą) następuje na podstawie decyzji administracyjnej wydawanej zgodnie z regulacjami ustawy o pomocy społecznej.
Odpłatność za pobyt dzienny naliczana jest na poziomie kosztów wyżywienia w zależności od dochodu danej osoby i jej sytuacji życiowej.
Zapoznaj się z aktualnym cennikiem usług OPS.

Program “Aktywny Senior”

Zajęcia w ramach Programu „Aktywny Senior” odbywają się w cyklach 10-tygodniowych (trzy cykle rocznie).
W ramach Programu oferowane są następujące nieodpłatne zajęcia aktywizujące:

 • trening pamięci,
 • nauka języka angielskiego,
 • wykłady z cyklu „Warszawskie spotkania z historią”,
 • tańce w kręgu.

W ramach Programu, dla wolskich Seniorów organizowany jest również corocznie konkurs.

Punkt Informacyjny dla Seniorów

Ośrodek Wsparcia dla Seniorów udziela, przede wszystkim, informacji na temat:

 • programów aktywizacyjnych,
 • oferty opiekuńczej i usługowej,
 • ulg i uprawnień dla osób starszych.

OWS prowadzi również wśród mieszkańców dzielnicy kampanie informacyjne promujące między innymi: programy prozdrowotne, warszawskie imprezy masowe itp., poprzez umieszczanie tych informacji w gablotach zewnętrznych.

O działaniach wolskich instytucji i organizacji dla Seniorów można uzyskać informację w informatorze “Wola dla Seniora”, który został opracowany przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Wola.

Link do informatora: “Wola dla Seniora”

Zajęcia klubowe

OWS prowadzi Klub „Kłębuszek” i Klub Plastyczny oraz Klub Gier, które umożliwiają uczestnikom:

 • prezentację swoich umiejętności i osiągnięć,
 • wymianę doświadczeń,
 • poznanie nowych technik i wzorów,
 • poznanie osób o podobnych zainteresowaniach.

Klub „Kłębuszek”: poniedziałek 14.00 – 15.30
zakres: dziewiarstwo (szydełko, druty), haft itp.

Klub Plastyczny: środa 14.30 – 16.00
zakres: decoupage, filcowanie, kartki okolicznościowe, malowanie, papieroplastyka itp.

Klub Gier: poniedziałek 14.30 – 17.30
zakres: gra karciana – Brydż, Kanasta, gry planszowe – rummikub, scrabble

OWS prowadzi także Klub Podróżnika, w ramach którego wolontariusze – prelegenci zapraszają w wirtualne podróże po świecie.
Spotkania Klubu Podróżnika odbywają się średnio 2-3 razy w miesiącu.

Psi wolontariat
Zorganizowanie pomocy w wyprowadzaniu psa Seniorom, którzy ze względu na nagłą i niespodziewaną sytuację życiową sami nie mają możliwości zaopiekowania się swoimi “pupilami”.


AKTUALNOŚCI

Informacje z Dzielnicy Wola 19.07.2024

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami z Dzielnicy Wola z 19.07.2024 r. Sąsiedzki Ulrychów - zapraszamy na spacery i prelekcje Partnerstwo Lokalne Ulrychów Mieszkańców prowadzi dla mieszkanek i mieszkańców Woli spacery i prelekcje. Zapraszamy mieszkanki i mieszkańców na spacery i prelekcje, które jeszcze przed nami: SPACERY:
 • 07.24 godz. 14:00 (wtorek) „Niech dalej mówią kamienie – sztuka sepulkralna na przykładzie Cmentarza Prawosławnego”. Zbiórka ul. Wolska, przed wejściem na Cm. Prawosławny. Przewodniczka: Jolanta Głodowska
 • 09.24 godz. 14:00 (sobota) „Stare ulice w nowej odsłonie”. Zbiórka ul. Redutowa róg ul. Nakielskiej. Przewodniczka: Ewa Andrzejewska.
PRELEKCJE: (w czwartki w MAL Kotłownia przy ul ...

Piknik „Bezpieczna Rodzina” – fotorelacja

Piknik „Bezpieczna Rodzina” W dniu 22 czerwca w malowniczej scenerii Parku Moczydło odbył się kolejny, organizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej przy wsparciu Rady i Zarządu Dzielnicy Wola m.st. Warszawy piknik p.n. „Bezpieczna Rodzina”. Była to kolejna okazja do przybliżenia mieszkańcom Woli oferty Ośrodka dotyczącej wsparcia rodziny, jej wzmocnieniu, rozwojowi i profilaktyki przeciwdziałania przemocy domowej. W tym roku dopisała zarówno pogoda, jak i mieszkańcy, którzy wraz z dziećmi licznie przybyli na imprezę, by spędzić wspólnie czas na dobrej zabawie. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z szeregu atrakcji: wzięcia udziału  w marszobiegu,  grach i zabawach dla małych i dużych, nauce zumby, Tai Chi, ...

Dzieje się na Woli – letnie wydarzenia

Drogie Przyjaciółki i Drodzy Przyjaciele PLUM,  ☀️🌤️☀️🌤️☀️ ☀️🌤️☀️🌤️☀️☀️🌤️☀️🌤️☀️ wraz z początkiem lata i wakacji następuje wysyp ofert wydarzeń kulturalnych. 🎭🐉🎼🧞🧚📽️💃 Poniżej znajdują się 4 plakaty z informacjami o letnich spektaklach, seansach, koncertach i niecodziennych spacerach. Są to plenerowe projekty przygotowane przez organizacje i fundacje, które otrzymały dofinansowanie z budżetu Dzielnicy Wola: „Bajkowa Wola” - rodzinne spotkania z teatrem (Teatr Baza) „Latający Teatr Sztuki Ciała” – pantomima na Woli (Fundacja Sztuka Ciała)  „Wolskie Noce z Kinem” - seanse w ramach kina letniego (Fundacja Rozwoju Kinematografii) Gloria Victis" - koncert i działania multimedialne z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (Fundacja Kultury i Sportu ...

„DZIEŃ SĄSIADA PRZY ZAWISZY 5” – fotorelacja

W czwartek 13 czerwca na terenie Ośrodka Wsparcia dla Seniorów odbyło się wydarzenie – Dzień Sąsiada przy Zawiszy 5. Impreza odbyła się w ramach inicjatywy lokalnej, którą zainicjowały dwie Seniorki, Pani Stasia i Pani Bożenna. Współorganizatorami byli: Zarząd i Rada Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami z Dzielnicy Wola, oraz Wydział Obsługi Rady i Inicjatyw Lokalnych. Spotkanie rozpoczęło się uroczystym odsłonięciem muralu przedstawiającego pnącza, będącym malarskim nawiązaniem do ogrodu przed siedzibą OWS. Wykonawcą muralu była firma IDEAMO MURALS. Wśród gości nie zabrakło władz dzielnicy oraz dyrekcji OPS Wola Podczas wydarzenia każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych Uczestników ...

Kwiaty z recyklingu – konkurs

Ośrodek Wsparcia dla Seniorów „Pod Jaworami” Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w ramach programu Aktywny Senior ogłasza konkurs: KWIATY Z RECYKLINGU
 • przedmiotem konkursu jest wykonanie kwiatów z materiałów do recyklingu
 • praca konkursowa może być przygotowana indywidualnie lub w parach
 • prace należy składać w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów, ul. Zawiszy 5 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 15.00 do 6 września 2024 r.
Przed przystąpieniem do konkursu proszę o zapoznanie się z regulaminem - REGULAMIN ...

Wizyta studyjna francuskiej organizacji Espace Social w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola

W dniach 14-16 maja 2024 r. Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta St. Warszawy wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m. st. Warszawy gościli przedstawicieli  francuskiej organizacji Espace Social. Wizyta studyjna odbywała się w ramach projektu Erasmus +. Celem wizyty była wymiana doświadczeń, dobrych praktyk oraz poznanie warszawskiego systemu wsparcia seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Espace Social to organizacja pozarządowa założona w 1992 r. w Nimes (Francja) zajmująca się pomocą osobom starszym i z niepełnosprawnościami, głównie pomocą w domu (poprzez m. in.  wsparcie poprzez działania socjalizacyjne oraz w kontaktach z instytucjami) a także opieką wytchnieniową. Pracownicy organizacji mieli ...

KUCHNIA WYTCHNIENIOWA – warsztat z cyklu „Opiekunie – relaks Ci się należy!”

KUCHNIA WYTCHNIENIOWA Zapraszamy wszystkich rodzinnych opiekunów osób z niepełnosprawnościami na trzeci warsztat z cyklu „Opiekunie – relaks Ci się należy!”, którego tematem będzie: "Planowanie żywienia w rodzinie z osobą z autyzmem. O gotowaniu bez wysiłku w oparciu o proste patenty."

Celem warsztatu jest zaprzyjaźnienie się z kuchnią we wszelkich jej aspektach. Począwszy od tych praktycznych, takich jak szybkie i proste przepisy na dobre dania dla całej rodziny, a skończywszy na autentycznej przyjemności czerpanej z wymyślania i przygotowywania posiłków.

Spotkanie dedykowane jest wszystkim, którzy są rodzinnymi opiekunami osób z niepełnosprawnościami. Przyjdź i doświadcz luźnej, przyjaznej i wspierającej atmosfery.

Jeśli nie masz ...

“Wole pójść na Wolę” – cykl spacerów po Woli

Drogie Przyjaciółki i Drodzy Przyjaciele PLUM,  jak co roku wiosną zaczynają się spacery po Woli. ☀️🌤️🌦️ Przewodnicy oprowadzają i opowiadają - zawsze jest ciekawie i inspirująco. Przekazuję Państwu informacje o cyklach spacerów: "Wolę pójść na Wolę" realizowanych przez Fundację Hereditas oraz "Po Woli do woli" realizowanych przez Stowarzyszenie Masław. 👟  🥾  🥿  👞  👣 Wszystkie wydarzenia są bezpłatne dzięki dofinansowaniu z budżetu Dzielnicy Wola w Warszawie ...

Wsparcie rodzinnych opiekunów osób z niepełnosprawnościami

Zapraszamy rodzinnych opiekunów osób z niepełnosprawnościami do udziału w bezpłatnych warsztatach pn. Opiekunie - relaks Ci się należy! Czy czujesz się czasem przytłoczona/y obowiązkami opieki nad bliską osobą z niepełnosprawnością? Czy potrzebujesz chwili oddechu, by zadbać o swoje własne zdrowie psychiczne i fizyczne? Zapraszamy do udziału w cyklu bezpłatnych warsztatów relaksacyjnych dla rodzinnych opiekunów osób z niepełnosprawnościami pn. Opiekunie - relaks Ci się należy! Na każdy warsztat obowiązują oddzielne zapisy. Będzie można wziąć udział w jednym wybranym warsztacie lub też w całym cyklu. Warsztaty będą się odbywać zawsze w soboty w godzinach 14:00-18:00 w MAL Kotłownia, ul. Jana Olbrachta 9 ...

Warsztaty malowania pejzażu akwarelowego “Kwiaty”

Ośrodek Wsparcia dla Seniorów Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy serdecznie zaprasza Seniorów na Warsztaty malowania pejzażu akwarelowego "Kwiaty" które odbędą się 14 maja 2024 r. o godz.:10.00 w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów ul. Zawiszy 5 Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 10 maja 2024 r. pod nr telefonu: 22 631 26 90 lub 519 833 027 ...