Przejdź do treści

Usługi sąsiedzkie – Program Rządowy “Korpus Wsparcia Seniorów 2024”

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy realizuje Program „Korpus Wsparcia Seniorów” moduł I na 2024 rok ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Działania w ramach Programu – Modułu I – wspierają gminę w zakresie rozwoju działań samopomocowych poprzez uruchomienie i utrzymanie usług opiekuńczych świadczonych w formule usług sąsiedzkich.

Realizacja tego Programu w naszym Ośrodku ma w tym roku charakter pilotażowy. Adresatami programu Korpus Seniora moduł I są seniorzy w wieku 60 lat i więcej, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem z powodu wieku, choroby lub innych powodów, którzy wymagają wsparcia innych osób.

Czym są usługi sąsiedzkie?
Pod pojęciem usług sąsiedzkich należy rozumieć świadczenia pomocy społecznej o charakterze opiekuńczym, które organizowane są w miejscu zamieszkania. W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie:

  • pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
  • prostej podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej – czynności, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania,
  • w miarę potrzeb oraz możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?
Wsparcie udzielane w postaci usług sąsiedzkich może zostać przyznane osobie samotnej w wieku 60 lat i więcej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona oraz ww. osobie, która z powodu  wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także osoby bliskie, takie jak wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Jakie są formalności związane z przyznawaniem pomocy w formie usług sąsiedzkich?
Usługi sąsiedzkie są świadczeniem niepieniężnym pomocy społecznej określonym w art 50 ust 3a, 3b, 4a, 4b, 6a, 6b ustawy o pomocy społecznej. Przyznanie świadczenia w formie usług sąsiedzkich poprzedzone jest przeprowadzeniem przez pracownika socjalnego rodzinnego wywiadu środowiskowego  w miejscu zamieszkania seniora. W ramach tego wywiadu pracowni socjalny ustala sytuację osobistą, rodzinną, dochodową i majątkowa Seniora, w tym zakres jego potrzeb. Przyznanie świadczenia w formie usług sąsiedzkich następuje w formie decyzji administracyjnej określającej wymiar usług, zakres usług oraz odpłatności za usługi.

Kto będzie mógł świadczyć pomoc?
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania:

  • ukończyły 18. rok życia,
  • nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,
  • nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,
  • oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,
  • zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,
  • przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
  • zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone.

Uchwała Nr XCVI/3219/2024 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 14 marca 2024 r. zmieniająca uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz zasad zwrotu wydatków za świadczenia z pomocy społecznej realizowane przez m.st. Warszawę w zakresie zadań własnych gminy(edziennik.mazowieckie.pl)